İlham Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 28-də Qəbələdə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Xarici İşlər Nazirliyinin Dövlət naziri Səid bin Mübarək Əl-Hacirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev strateji tərəfdaşlığa əsaslanan ikitərəfli əlaqələrimizin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini deyərək, bu xüsusda Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə dostluq münasibətlərinə toxundu. Prezident İlham Əliyev özünün Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə, Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın isə Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa səfərlərini, həmçinin bu səfərlər zamanı aparılmış müzakirələri məmnunluqla xatırladı, bütün bunların əlaqələrimizin genişləndirilməsində mühüm rol oynadığını vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Səid bin Mübarək Əl-Hacirinin ölkəmizə böyük nümayəndə heyəti ilə gəldiyini deyərək, bu səfərin münasibətlərimizin dərinləşdirilməsi baxımından roluna toxundu.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Səid bin Mübarək Əl-Haciri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Azərbaycan Prezidenti salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyana çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq dövlətimizin başçısının liderliyi ilə Cənubi Qafqaz regionunda sülh gündəliyinin irəli aparılması prosesində əldə edilmiş uğurlar, həmçinin Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülhün əldə olunması və dialoqun təşviqi istiqamətində göstərdiyi səylərə görə Azərbaycan Prezidentinin “Sülh və Barışıq üçün Gernika mükafatı”na layiq görülməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
Təbriklərə görə təşəkkür edən Prezident İlham Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qurucusu, sabiq Prezidenti Şeyx Zayed bin Sultan Al Nəhyanın humanitar irsini və dəyərlərini təşviq edən “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”na layiq görülməsini xatırladı və buna görə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidentinə bir daha minnətdarlığını çatdırmağı qonaqdan xahiş etdi.
Görüşdə ölkələrimiz arasında ikitərəfli gündəliyin zəngin olduğu vurğulandı, siyasi, iqtisadi, ticari, enerji, həmçinin bərpaolunan enerji, birgə investisiya fondunun fəaliyyəti, birgə hərbi təlimlər və digər istiqamətlərdə əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Söhbət zamanı Yaxın Şərqdəki vəziyyətə toxunuldu, regiondakı bütün məsələlərin diplomatik yolla həll edilməsinin vacibliyi bildirildi.

Ilham Aliyev received delegation from the United Arab Emirates
On April 28, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received a delegation led by Saeed Bin Mubarak Al Hajeri, Minister of State at the Ministry of Foreign Affairs of the United Arab Emirates, in Gabala.
President Ilham Aliyev hailed the successful development of bilateral relations, based on strategic partnership, between the two countries in all areas. In this context, the head of state highlighted his friendly relations with President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan. President Ilham Aliyev fondly recalled his visits to the United Arab Emirates, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan’s visits to Azerbaijan, including to Garabagh, as well as the discussions held during those visits. The President emphasized that all of this plays an important role in expanding bilateral relations.
President Ilham Aliyev noted that Saeed Bin Mubarak Al Hajeri had arrived in Azerbaijan with a large delegation and touched upon the significance of the visit in terms of further deepening relations between the two countries.
Expressing gratitude for the reception, Saeed Bin Mubarak Al Hajeri conveyed the greetings of President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan to the Azerbaijani leader.
The President of Azerbaijan expressed gratitude for the greetings and asked that his own greetings be conveyed to Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
The UAE Minister of State congratulated the President of Azerbaijan on being conferred the “Gernika Award for Peace and Reconciliation” in recognition of the successes achieved under his leadership in advancing the peace agenda in the South Caucasus region, as well as his efforts toward achieving peace and promoting dialogue between Azerbaijan and Armenia.
President Ilham Aliyev thanked him for the congratulations and recalled that he had been awarded the Zayed Award for Human Fraternity, which promotes the humanitarian legacy and values of Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, the founder and former President of the United Arab Emirates. The head of state asked Saeed Bin Mubarak Al Hajeri to once again convey his gratitude to the President of the United Arab Emirates for this.
During the meeting, it was emphasized that the bilateral agenda between the two countries is extensive. The sides exchanged views on cooperation in political, economic, trade, energy, renewable energy, the work of the joint investment fund, joint military exercises, and other areas.
The sides also discussed the situation in the Middle East and highlighted the importance of resolving all issues in the region through diplomatic means.