Mətbuat şərhi 04 dekabr 2019
Noyabrın 27-sı 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki Səfirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dubaydakı Baş Konsulluğu və Dubay şəhərində fəaliyyət göstərən “Baku Cafe” restoranının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Milli Mətbəxi Günü” adlı tədbir təşkil edilmişdir.
Tədbirdə BƏƏ-də akkreditə olunmuş diplomatik korpus və konsulluq korpusunun rəhbərləri, nümayəndələri, yerli dövlət orqanlarının təmsilçiləri, KİV nümayəndələri, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak etmişlər.
Tədbirin   keçirilməsində əsas məqsəd maddi mədəniyyətimizin bir parçası olan milli mətbəx nümunələrimizi tanıtmaq və təbliğ etmək olmuşdur.  Açılış mərasimindən sonra süfrəyə Azərbaycan mətbəxinin nümunələri olan milli yeməklər, o cümlədən plov, ləvəngi, dolma, kabab, həmçinin müxtəlif milli şirniyyatlar və digər ləzzətli yeməklər düzülmüşdür.
Öz tarixi kökləri və özünəməxsusluğu ilə seçilən Azərbaycan kulinariyasının nümunələri tədbir iştirakçılarında böyük maraq oyatmış və onlar tədbirin təşkilinə görə təşkilatçılara dərin təşəkkürlərini bildirmişlər.

Azerbaijan National Cuisine Day in Dubai
On November 27, 2019, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United Arab Emirates, the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Dubai and the Baku Cafe restaurant operating in Dubai hosted an event called "Azerbaijan's National Cuisine Day".
The event was attended by the heads, representatives of the diplomatic corps and consular corps accredited in the UAE, representatives of local authorities, media representatives, representatives of the Azerbaijani Diaspora and other guests.
The main purpose of the event was to promote our national cuisine, which is a part of our culture. Following the opening ceremony, national dishes, such as pilaf, dolma, qutab, kebabs, as well as various national sweets and other delicious dishes were served on the table.
The samples of Azerbaijani cuisine which goes deep with its historical roots raised great interest among the participants, who expressed their deep gratitude to the organizers for the event.