7 yanvar 2019-cu il tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində Azərbaycan Respublikasının baş konsulu Cavidan Hüseynov Dubay Hökmdarı Divanının (Administrasiyasının) baş direktoru Məhəmməd İbrahim Əl-Şeybani ilə görüşmüşdür.
Görüş zamanı baş konsul C.Hüseynov Azərbaycan Respublikası ilə BƏƏ arasında əlaqələrin tarixi, dini və mədəni köklərə dayandığını diqqətə çatdıraraq, Dubay Əmirliyi ilə münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulamışdır. Hər iki ölkə rəhbərliyinin bu əlaqələrin qurulması və möhkəmləndirilməsində rolunu qeyd edən baş konsul Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Dövlətinin Prezidenti Zati-aliləri cənab Xəlifə bin Zayed Əl Nəhyanın rəhbərliyi altında sözügedən əlaqələrin uğurla və dinamik şəkildə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırmışdır.
Öz növbəsində M.Şeyban iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə dinamik şəkildə inkişaf edən əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirərək, daha öncə bir neçə dəfə Azərbaycana səfər etdiyini və bu səfərlərin onda xoş və dərin təəssürat oyatdığını diqqətə çatdırmışdır. M.Şeybani təhlükəsizlik, halal ərzaq məhsulları, əlverişli iqlim və məsafənin yaxınlığı kimi üstünlüklərə sahib olması səbəbindən hazırda Azərbaycanın ərəb turistlərin əsas səyahət məkanlarından biri olduğunu söyləmişdir. Daha sonra o Azərbaycan ilə BƏƏ arasında hava uçuşları ilə maraqlanmışdır.
Baş konsul C.Hüseynov hazırda “Azərbaycan Hava Yolları – AZAL”, “Etihad Airways”, “Fly Dubai” və “Air Arabia” şirkətlərinin ölkələrimiz arasında birbaşa uçuşlar həyata keçirdiyini bildirmiş, statistik göstəricilərə əsasən, ərəb ölkələri arasında Azərbaycana ən çox səfər edən turistlərin BƏƏ-dən olduğunu qeyd etmişdir.

Consul General of the Republic of Azerbaijan in Dubai H.E.Mr.Javidan Huseynov met with Director General of the Ruler’s Court of Dubai H.E.Mr.Mohammed Ibrahim Al Shaibani.
On the 7th of January, 2019, Consul General of the Republic of Azerbaijan in Dubai and Northern Emirates H.E.Mr.Javidan Huseynov met with Director General of the Ruler’s Court of Dubai H.E.Mr.Mohammed Ibrahim Al Shaibani.
During the meeting, Consul General J.Huseynov noted that the relations between Azerbaijan and the UAE are based on common historical, religious and cultural links, and expressed with satisfaction the succesfull development of the bilateral relations with the Dubai Emirate. Consul General J.Huseynov underlined that these bilateral ties dynamically develop under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan H.E.Mr.Ilham Aliyev and the President of the United Arab Emirates, H.H.Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan.
Highly appreciating the development of the fruitfull cooperation in different fields between the two states Director General M.Shaibani noted that he had visited Azerbaijan several times, and these visits gave him a good, friendly and deep impression. M.Shaibani stressed that Azerbaijan became one of the main tourist destinations for Arab tourists due to security, favorable climate and distance proximity between the countries. Furthermore M.Shaibani asked about the flights between Azerbaijan and UAE.
Consul General J.Huseynov informed the interlocutor that currently Azerbaijan Airlines - AZAL, Etihad Airways, Fly Dubai and Air Arabia carry out direct flights between the two countries and he mentioned that according to the statistics, most tourists visiting Azerbaijan among the Arab countries, are from the United Arab Emirates.