Mətbuat şərhi 03 fevral 2026
Azərbaycanın və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin prezidentləri Əbu-Dabidə “Sülh Qalxanı – 2026” birgə əməliyyat-taktiki təlimini izləyiblər
Fevralın 3-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan iki ölkənin Silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçularının iştirakı ilə Əbu-Dabidə keçirilən “Sülh Qalxanı – 2026” birgə əməliyyat-taktiki təlimini izləyiblər.
Yaşayış məntəqəsi, dağlıq ərazi və dəniz mühitində keçirilən birgə təlimdə qanunsuz silahlı dəstələrin aşkarlanaraq zərərsizləşdirilməsi, ələ keçirilmiş gəmi üzərində nəzarətin bərpası, terrorçu ünsürlərin zərərsizləşdirilməsi və girovların azad edilməsi, yaralıların təxliyəsi, yaşayış məntəqəsində ictimai təhlükəsizliyə təhdid yaradan iğtişaş və sabotaj xarakterli fəaliyyətlərin qarşısının alınması, eləcə də yanğınsöndürmə fəaliyyətləri üzrə tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Qeyd edək ki, təlimin əsas məqsədi ölkələrimizin hərbi kontingentinin antiterror əməliyyatları üzrə peşə bacarıqlarını təkmilləşdirmək, dayanıqlı sülhün təmin olunmasına töhfə vermək və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi aparmaqdır.

Press release 03 February 2026
Presidents of Azerbaijan and UAE observed joint operational-tactical exercise Peace Shield – 2026 in Abu Dhabi
On February 3, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan observed the joint operational-tactical exercise Peace Shield – 2026, conducted with the participation of servicemen from the armed forces of both countries in Abu Dhabi.
The exercise, conducted in urban, mountainous, and maritime environments, involved tasks such as detecting and neutralizing illegal armed groups, restoring control over a seized vessel, neutralizing terrorist elements and releasing hostages, evacuating the wounded, preventing riots and sabotage-type activities threatening public security, and conducting firefighting operations.
The main goal of the exercise is to enhance the professional skills of military personnel in counterterrorism operations, contribute to lasting peace, and facilitate the exchange of experience between the armed forces of Azerbaijan and the UAE.