Mətbuat şərhi 02 fevral 2026
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Əbu-Dabidə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti ilə görüşü olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 2-də Əbu-Dabidə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanla görüşü olub.
Söhbət zamanı Azərbaycan-BƏƏ ikitərəfli əlaqələrinin strateji tərəfdaşlığa əsaslandığı vurğulanaraq, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bütün sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, həmçinin bərpaolunan enerji, mədəni, humanitar və digər istiqamətlərdə inkişafından məmnunluq ifadə olundu, münasibətlərimizin genişlənməsində hər iki prezidentin Azərbaycana və BƏƏ-yə qarşılıqlı səfərlərinin, görüşlərinin önəmi qeyd edildi.
Görüşdə Əbu-Dabidə Azərbaycanın və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Silahlı qüvvələri arasında keçirilən “Sülh Qalxanı – 2026” birgə əməliyyat-taktiki təliminin əhəmiyyətinə toxunuldu, bu təlimlərin iki ölkənin Silahlı qüvvələri arasında operativ hərbi uyğunluğun inkişafına töhfə verəcəyinə əminlik bildirildi və bunun gələcəkdə də davam etdirilməsinin önəmi vurğulandı.
Dövlət başçıları əlaqələrimizin perspektivlərinə və gələcək təmaslara dair fikir mübadiləsi apardılar.
Sonra Azərbaycan və BƏƏ prezidentlərinin iştirakı ilə “Cənub Qaz Dəhlizi” QSC-də İqtisadiyyat Nazirliyinə məxsus qeyri-nəzarət payının müəyyən hissəsinin Əbu-Dabi Milli Neft Şirkətinin investisiya qolu olan XRG şirkətinə satışı ilə bağlı alqı-satqı müqaviləsinə dair sənəd imzalandı.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Müdafiə Nazirliyi arasında müdafiə əməkdaşlığı razılaşması barədə niyyət məktubu da imzalanıb.
Azərbaycan və BƏƏ prezidentləri bu sənədlərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına təkan verəcəyinə əminliklərini bildirdilər.
Söhbət zamanı Bakı ilə Əbu-Dabi arasında qardaşlaşma münasibətlərinin yaradılması məsələləri də qeyd edildi.

President of The Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the United Arab Emirates in Abu Dhabi
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev held a meeting with President of the United Arab Emirates (UAE) Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan on February 2 in Abu Dhabi.
During the conversation, they emphasized that Azerbaijan–UAE bilateral relations are based on a strategic partnership. The parties hailed the development of cooperation between the two countries in all areas, including political, economic, energy (including renewable energy), cultural, humanitarian, and other fields. The leaders highlighted the importance of reciprocal visits and meetings between the two presidents in expanding relations.
The meeting touched on the significance of the “Peace Shield – 2026” joint operational-tactical exercise in Abu Dhabi between the Armed Forces of Azerbaijan and the United Arab Emirates. They expressed confidence that such exercises contribute to the development of operational military interoperability between the two countries' armed forces, and underscored the importance of continuing them in the future.
The heads of state exchanged views on the prospects of relations and future contacts.
In the presence of the two presidents, a document was signed concerning the sale of a portion of the non-controlling stake held by Azerbaijan’s Ministry of Economy in Southern Gas Corridor CJSC to XRG, the international investment arm of the Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC).
Within the framework of the visit, a Letter of Intent on defense cooperation was also signed between the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Defense of the United Arab Emirates.
The presidents of Azerbaijan and the UAE expressed confidence that these agreements will provide further impetus to the development of relations between the two countries.
The conversation also touched on the possibility of establishing twinning relations between Baku and Abu Dhabi.