Baş konsul Cavidan Hüseynov Banqladeş Xalq Respublikasının Dubay şəhərindəki yeni baş konsulu ilə görüşüb.
4 fevral 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Dubay şəhərindəki baş konsulu Cavidan Hüseynov Banqladeş Xalq Respublikasının Dubay şəhərində yeni təyin olunmuş baş konsulu İqbal Hüseyn Xanı onun xahişi ilə Baş Konsulluqda qəbul etmişdir.
Baş konsul C.Hüseynov İ.H.Xanı salamlayaraq, yeni təyinatı münasibəti ilə onu təbrik etmiş və fəaliyyət müddəti ərzində uğurlar arzulamışdır.
Görüşdə BƏƏ-də yaşayan hər iki ölkə vətəndaşları barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır. İ.Xan BƏƏ-də, təxminən, 500 min nəfərlik Banqladeş icmasının mövcud olduğunu bildirmişdir. Öz növbəsində, C.Hüseynov BƏƏ-dəki Azərbaycan icmasının sayının, təxminən, 7 min nəfərə çatdığını ifadə etmişdir.
Daha sonra İ.Xan Azərbaycan ilə BƏƏ arasında mövcud olan viza rejimi ilə maraqlanmışdır. Baş konsul C.Hüseynov BƏƏ vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasına turist vizalarını həm elektron qaydada, həm də Azərbaycan Respublikasının hava limanlarında əldə etməsinin mümkün olduğunu, habelə 2018-ci ilin iyul ayından etibarən BƏƏ rezidenti olan şəxslərin Azərbaycana turist vizalarını hava limanlarından əldə edə bildiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırmışdır.
Daha sonra baş konsul İ.Xan Myanmada baş vermiş kütləvi qarşıdurmalar və Banqladeşə sığınan Rohingya müsəlmanları barədə danışmışdır. Baş konsul qeyd etmişdir ki, hazırda Banqladeşdə rohingyalı qaçqınlar üçün 1 milyon nəfərlik sığınacaq yaradılmışdır.
Öz növbəsində, baş konsul C.Hüseynov Rohingyada yaşanan böhranın narahatlıq doğurduğunu və Azərbaycanın Banqladeşin məsuliyyətinin çətinliyini yaxşı dərk etdiyini bildirmişdir. O, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə məlumat verərək, Ermənistan tərəfindən aparılmış etnik təmizləmə siyasəti və Ermənistan hərbi qüvvələrinin ölkəmizə hərbi təcavüz nəticəsində, təxminən, 1 milyona yaxın müsəlman azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü, Azərbaycanın da Banqladeş kimi yüz minlərlə qaçqın və məcburi köçkünün yerləşdirilməsi təcrübəsini yaşadığını bildirmişdir. C.Hüseynov fürsətdən istifadə edərək, erməni hərbi birləşmələrinin zabit və əsgərləri tərəfindən törədilmiş Xocalı soyqırımı ilə bağlı İ.Xanı məlumatlandırmış və Xocalı faciəsi zamanı 613 müsəlmanın qətlə yetirildiyini, gühansız insanlara, hətta qadınlara, uşaqlara və yaşlılara belə rəhm edilmədiyini diqqətə çatdırmışdır.

On the 4th of February 2019 Consul General of the Republic of Azerbaijan in Dubai and Northern Emirates H.E.Mr.Javidan Huseynov received newly appointed Consul General of the People’s Republic of Bangladesh H.E.Mr.Iqbal Hussain Khan.
Consul General J.Huseynov congratulated him on his appointment and wished him every success during his diplomatic tenure.
At the meeting the sides spoke on the communities of Bangladesh and Azerbaijan in UAE. Consul General I.Khan informed J.Huseynov that around 500 000 citizens of Bangladesh are living in UAE and in his turn J.Huseynov said that approximately 7000 Azerbaijanis are living in UAE, mostly based in Dubai and Northern Emirates.
During the meeting I.Khan asked about the visa regime between Azerbaijan and UAE. Consul General J.Huseynov noted that the citizens of UAE can obtain tourist  e-visa or visa upon arrival at the airports of the Republic of Azerbaijan and from July, 2018, all UAE residents can also obtain tourist visa to Azerbaijan upon arrival.
Later on, I.Khan spoke on the mass clashes in Myanmar and Rohingya refugees crisis and said that Bangladesh provided shelter for 1 million Rohingya refugees.  J.Huseynov expressed concern about the crisis of Rohingya refugees and stressed that Azerbaijan well aware and totally understands the difficulty of the responsibility of Bangladesh. In his turn J.Huseynov informed the interlocutor about the Nagorno-Karabakh conflict and the ethnic cleansing policy carried out by Armenia against Azerbaijan and the fact that about 1 million Azerbaijanis became refugees and internally displaced is a result of the military agression of the Armenian armed forces. Consul General  also informed I.Khan about an unprecedented massacre which was committed against the Azerbaijani population in the town of Khojaly by Armenia and that invaders destroyed Khojaly and with particular brutality implemented carnage over its peaceful population. As a result, 613 persons were killed, including 106 women, 63 children and 70 elderly people, 1,275 inhabitants were taken hostage, while the fate of 150 persons remains unknown to this day. Consul General said that this bloody tragedy became known as the Khojaly genocide.