26 fevral 2019-cu il tarixində Dubay şəhərində Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki Səfirliyi və Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərindəki Baş Konsulluğunun birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə Dubayda akkreditə olunmuş Baş konsullar, diplomatlar, o cümlədən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində yaşayan həmvətənlərimiz, ziyalılar və yerli ictimaiyyət nümayəndələri iştirak etmişlər.
Tədbirin əvvəlində Xocalı faciəsi qurbanları və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Dubaydakı Baş konsulu Cavidan Hüseynov tədbiri açıq elan edərək, giriş nitqi söyləmiş, Xocalı soyqırımı və bu qanlı faciənin qurbanlarının hər il Azərbaycanda və dünyanın bir sıra ölkələrində ehtiramla yad edildiyini bildirmişdir. Öz nitqində C.Hüseynov qeyd etmişdir ki, Xocalı soyqırımı XX əsrin insanlıq əleyhinə yönəlmiş ən amansız cinayətlərindən və ən qəddar terror aktlarından biridir.
Baş konsul hadisə ilə bağlı tarixi xatırlatma edərək, 1992-ci ilin 26 fevral tarixində Xocalıda baş vermiş qırğının ermənilər və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardıqları işğalçılıq, etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamı olduğunu bildirmişdir. Bu hadisələrin təfsilatından bəhs edən C. Hüseynov ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Azərbaycan parlamentinin 26 fevralı Xocalı soyqırımı günü kimi elan etdiyini xüsusi vurğulamışdır. O, Xocalı soyqırımı qurbanları və onların ailə üzvlərinin Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edərək, məhz aparılan məqsədyönlü siyasətin nəticəsində artıq 14  dövlətin qanunverici orqanları və  ABŞ-ın 22 ştatının Xocalı soyqırımını soyqırımı kimi rəsmi qaydada qəbul etdiyini diqqətə çatdırmışdır.
C.Hüseynov faciə ilə, eləcə də Ermənistanın ölkəmizə qarşı təcavüzü ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İslam Konfransı Gənclər Forumunun Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Baş Koordinatoru Leyla xanım Əliyevanın rolunu qeyd etmişdir. Məhz onun təşəbbüsü ilə 8 may 2008-ci il tarixində - Şuşanın işğalının ildönümündə irəli sürülmüş “Xocalıya ədalət” kampaniyasının hal-hazırda 80-dən artıq ölkədə uğurla davam etdirilməkdə olduğunu bildirmişdir.
Baş konsul Cavidan Hüseynovun nitqindən sonra diaspora nümayəndəsi Fərhad Abasov ermənilərin tarixi Azərbaycan torpaqlarında yerləşdirilməsi və Xocalı soyqırımı ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış etdi.
Bundan sonra Türkiyə Respublikasının Dubaydakı Baş konsulu İlkər Kılıç çıxış edərək tarixboyu xalqımızın üzləşdiyi haqsızlıqlar və başına gətirilən müsibətlərdən söz açaraq türk xalqının hər zaman Azərbaycanın yanında oldğunu bildirmişdir. Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı həyata keçirənlərin saxta soyqırımı iddiaları ilə dünyanı aldatmağa çalışdığını bildirən İ. Kılıç ədalətin mütləq zəfər çalacığını söyləmişdir. Dağlıq Qarabağla bağlı məsələnin Azərbaycan qədər Türkiyənin də məsələsi olduğunu vurğulayan İ. Kılıç qələbinin uzaqda olmadığını söyləmişdir.
Tədbirin sonunda Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış “Khojaly Genocide” adlı sənədli film nümayiş etdirilmişdir.
Rəsmi hissədən sonra tədbir iştirakçıları "Xocalı soyqırımı" adlı fotosərgi ilə tanış olmuş və mərasim iştirakçılarına Qarabağ münaqişəsi, xüsusilə də Xocalı soyqırımını əks etdirən kitab və materiallar paylanılmışdır.

Commemoration event dedicated to the victims of Khojaly tragedy held on February 26, 2020 in the Consulate General of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by accredited Consul Generals in Dubai, diplomats, as well as our compatriots and representatives of the local community living in the United Arab Emirates.
Javid Huseynov, Consul General of the Republic of Azerbaijan in Dubai, made the opening speech, noting that the victims of the Khojaly genocide and the bloody tragedy are commemorated annually in Azerbaijan and around the world. In his speech, Huseynov noted that the Khojaly genocide is one of the most brutal crimes against humanity of the 20th century and one of the most brutal acts of terrorism.
Consul General reminded of the incident and said that the massacre in Khojaly on February 26, 1992 is a continuation of the policy of occupation, ethnic cleansing and genocide against the Azerbaijani people by Armenians and their patrons. Speaking about the events, Javidan Huseynov stressed that February 26, was declared as the day of the Khojaly genocide by he the initiative of national leader Heydar Aliyev in 1994. He noted that Khojaly genocide victims and their families are always in the focus of President Ilham Aliyev, noting that as a result of the targeted policy, 14 world countries and 22 states of the United States officially recognize the Khojaly genocide.
His excellency noted the role of Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, Chief Coordinator for Intercultural Dialogue of the Islamic Conference Youth Forum – Leyla Aliyeva, in conveying the truth about the tragedy, as well as the aggression of Armenia against our country. And campaign - "Justice for Khojaly", which was initiated by Leyla Aliyeva on May 8, 2008, on the anniversary of the occupation of Shusha, is being successfully continued in more than 80 countries.
Following the speech of the Consul General Javidan Huseynov, the representative of the Diaspora Farhad Abasov made a comprehensive presentation on the historical settlement of the Armenians and the Khojaly genocide.
Then Consul General of the Republic of Turkey in Dubai Ilker Kilic spoke about the injustices and tragedies faced by our historical people and said that the Turkish people have always been with Azerbaijan. Noting that the perpetrators of genocide against the people of Azerbaijan are trying to deceive the world with claims of fake genocide. His Excellency said that justice is a triumph, stressing the Nagorno-Karabakh issue as Turkey’s as well.
At the end of the event a documentary film "Khojaly Genocide", prepared by the Heydar Aliyev Foundation, was presented.
Following the official part of the event, the participants were acquainted with the photo exhibition - "Khojaly genocide" as well as with the books and materials reflecting the Karabakh conflict, in particular the Khojaly genocide.