BƏƏ-nin Dubay şəhərində 28 May Respublika Günü və Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar rəsmi qəbul mərasimi keçirilib.
29 aprel 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən 28 may Respublika günü və Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının yaradılmasının 100 illik yubileyi münasibəti ilə Baş Konsulluğun inzibati binasında diplomatik qəbul mərasimi təşkil olunmuşdur.
Tədbirə baş qonaq qismində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin süni intellekt üzrə dövlət naziri Ömər bin Sultan Əl-Uləma qatılmışdır. Tədbirdə, həmçinin BƏƏ-nin Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin Dubay Ofisinin baş direktoru Əbdürrəhman Ğanim Əl-Muteyva, BƏƏ-də akkreditə olunmuş diplomatik və konsulluq korpuslarının rəhbərləri, diplomatlar, yerli dövlət orqanlarının təmsilçiləri, iş adamları, KİV nümayəndələri, BƏƏ-də yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri, Azərbaycan Hava Yollarının və ARDNŞ-nin Dubaydakı nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak etmişlər.
Tədbirin rəsmi hissəsi bitdikdən sonra azərbaycanlı incəsənət xadiminin ifasında Azərbaycan milli musiqiləri səsləndirilmiş, tədbir iştirakçılarının şərəfinə ziyafət təşkil olunmuşdur.
Tədbir boyunca Azərbayacan Respublikasının diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyi ilə bağlı foto slayd, həmçinin Azərbaycanın tarixi məkanları, təbiəti, görməli yerləri və milli mətbəxi ilə bağlı video-çarx nümayiş etdirilmişdir.
Tədbir məkanında Azərbaycanın milli musiqisi, incəsənəti, tarixi və adət-ənənələrinin təbliği üçün müxtəlif kitablar, broşürlər, rəsmlər, xalçalar, milli musiqi alətləri və s. sərgi şəklində nümayiş etdirilmişdir.

Reception dedicated to the Republic Day and the 100th anniversary of the establishment of the diplomatic service of Azerbaijan was held in Dubai.
On April 29, 2019, the Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Dubai held a diplomatic reception on the occasion of the Republic Day and the 100th anniversary of the establishment of the diplomatic service of Azerbaijan. The reception was held in the Consulate General's Office.
The event was attended by State Minister for Artificial Intelligence of the United Arab Emirates, H.E.Mr.Omar bin Sultan Al Olama, Director of the Dubai Office of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of UAE H.E.Mr.Abdulrahman Ghanem Al Mutaiwee, heads of diplomatic and consular missions accredited in the UAE, representatives of local authorities, entrepreneurs, media representatives, members of the Azerbaijani community, representatives of Azerbaijan Airlines and SOCAR in Dubai.
After the national anthems of the United Arab Emirates and the Republic of Azerbaijan the Consul General of the Republic of Azerbaijan in Dubai H.E.Mr.Javidan Huseynov took a floor and spoke about the history of the establishment of the Republic of Azerbaijan as well as the centennial anniversary of the diplomatic service of Azerbaijan.
During the event, the Azerbaijani national music was performed by a singer from Azerbaijan Jalal Abbasov and the cooking process of the traditional cuisine of Azerbaijan such as Qutab (flat bread filled with meat or greens) was demonstrated to the guests.
A photo slide dedicated to the 100th anniversary of the diplomatic service of the Republic of Azerbaijan and a short video clip about the history, culture, sights and nature was showed at the event.
The event was followed by an exhibition where the carpets, national musical instruments, paintings of young Azerbaijani artists, traditional souvenirs, books and brochures were displayed.